Od tradycji po klasykę

Kolejna odsłona wydarzeń związanych z jubileuszem 40-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Wągrowcu już w najbliższy piątek, 26 kwietnia, o godz. 17.

Zapraszamy na piękne występy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej z Poznania oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Wiwaty”

Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa została założona w Poznaniu, w roku 1951 przez Olgę Sławską – Lipczyńską. Jest jedyną szkołą ogólnokształcącą o profilu baletowym w regionie Wielkopolskim. Rekrutacja odbywa się do klasy czwartej szkoły podstawowej na podstawie przeprowadzonych badań przydatności polegających na sprawdzeniu predyspozycji fizycznych, ruchowych, poczucia rytmu i wrażliwości muzycznej. Ogólnokształąca Szkoła Baletowa kształci swoich uczniów na poziomie I i II stopnia. Uczniowie szkoły występują w repertuarze Teatru Wielkiego, a także z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia ,,Amadeus” oraz z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej. W roku 2017 prezentowali się w wielu miastach Norwegii. W 2018 tańczyli w Bratysławie, Salonikach, Tel Awiwie i  Pilźnie. Wystąpili również w Filharmonii Narodowej z orkiestrą Il Giardino d’Amore prezentując ,z międzynarodową  obsadą  solistów, operę ,,Nais”. W tym roku  szkolnym  kontynuowaliśmy współpracę z Tel Awiwem.  Tańczyli również w Nothern Theater  of Greece w Salonikach. W czerwcu i  wrześniu zaplanowane są  występy  w Chinach i Japonii.

Zespół Pieśni i Tańca „WIWATY” działa przy Pobiedziskim Ośrodku Kultury w Pobiedziskach. Powstał w 1971r. w Pomarzanowicach przy Zakładowym Domu Kultury PGR Pomarzanowice koło Pobiedzisk. 

Założycielką zespołu jest Jadwiga Mikołajewska. Pierwszym choreografem był Kazimierz Brdęk, a obecnie jest nim  od niespełna 20 lat Sławomir Pawliński.

Zespół nazwę swą przyjął od popularnego dawniej w Wielkopolsce tańca ludowego. 

 Zespół Pieśni i Tańca „Wiwaty” swoimi występami stara się od wielu lat rozsławiać dobre imię naszej gminy, powiatu i województwa. Dorobek artystyczny oraz twórcze dokonania zespołu zyskały powszechny szacunek i stanowią integralną część dziedzictwa kulturowego naszego regionu.  Wychował wiele pokoleń wrażliwych na sztukę.   Swą aktywną działalnością zespół wpisał się w pejzaż kulturowy Szlaku Piastowskiego przyczyniając się do tworzenia poczucia jedności lokalnej społeczności.

 Zespół prezentuje tańce narodowe, widowiska, folklor wielkopolski – z instrumentami dudy wlkp i kozioł weselny w kapeli, tańce i przyśpiewki  rzeszowskie, łowickie, Krakowiaków Wschodnich: tańce i zabawy z Wielkopolski Zachodniej, Górali Beskidu Śląskiego, śląskie, kaszubskie oraz piosenki lwowskie. W programie posiada również widowiska „Śmiercicha ze wsi, Nowe Latko do wsi”, Noc Kupały, Chodzenie z gwiazdą i turoniem, zwyczaje- Podkoziołek i obrzędy – oczepiny. 

 „Wiwaty” prezentują wysoki poziom artystyczny, czego świadectwem są sukcesy na licznych imprezach krajowych i zagranicznych. Wielokrotnie prezentowały polski folklor uczestnikom odbywających się w Wielkopolsce międzynarodowych spotkań i sympozjów.Godnie reprezentowały Wielkopolskę podczas pobytu międzynarodowych  delegacji  rządowych podejmowanych przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego.