Informacje dotyczące rekrutacji

NAUKA GRY NA INSTRUMENTACH MUZYCZNYCH W PAŃSTWOWEJ SZKOLE MUZYCZNEJ I st. im. BRONISŁAWA ZIELIŃSKIEGO W WĄGROWCU

CO WARTO WIEDZIEĆ?

Fortepian – instrument Fryderyka Chopina, zwanego poetą fortepianu. Gra na nim jest wielką przygodą. Instrument orkiestra pozwalający wydobyć jednocześnie melodię i akompaniament.  Naukę gry na fortepianie rozpoczynają dzieci już od najmłodszego wieku. Jego dużym atutem  jest stosunkowo prosty sposób wydobywania dźwięków przez naciśnięcie klawisza. Na efekty artystyczne, przy regularnym ćwiczeniu nie trzeba długo czekać. Rodzice muszą liczyć się z zakupem własnego instrumentu. Zalecane jest pianino akustyczne dla poprawnego opanowania aparatu wykonawczego i brzmieniowego.

Akordeon – stosunkowo łatwe początki gry oraz szeroki wachlarz możliwości brzmieniowych daje uczniom wiele satysfakcji. Podobnie jak fortepian – akordeon sam prowadzi melodię i sobie akompaniuje. To niezwykle ciekawy instrument, który wciąż cieszy się dużą popularnością. Jego bogactwo i różnorodność stosowanych technik sprawiają, iż instrument doskonale odnajduje się w muzyce klasycznej i rozrywkowej. Gry na akordeonie mogą uczyć się już najmłodsi adepci sztuki muzycznej. Istnieją instrumenty o różnej wielkości, dostosowane do możliwości dziecka. Jest instrumentem przenośnym. Szkoła może wypożyczyć instrument w miarę możliwości.

Skrzypce – instrument smyczkowy o pięknym, szlachetnym brzmieniu. Niewielkich rozmiarów „drewniane pudełko” potrafi swym dźwiękiem wypełnić ogromne sale koncertowe i rozczulić każdego słuchacza. Początkowo trudny i wymagający z powodu sposobu wydobywania dźwięku na strunach za pomocą smyczka, dzięki regularnemu ćwiczeniu pozwala na uzyskania efektów artystycznych już od pierwszych miesięcy. Jest chętnie wybierany przez najmłodszych uczniów. Wielkość skrzypiec do nauki zależy od wieku. Szkoła może wypożyczyć instrument w miarę możliwości. W późniejszym etapie nauki zalecany jest zakup własnego instrumentu.

Altówka – instrument nieco większa od skrzypiec, o niższym i łagodniejszym dźwięku. Nauka gry na altówce podobna jest do nauki na skrzypcach. Początkowo trudna i wymagająca z powodu sposobu wydobywania dźwięku na strunach za pomocą smyczka, dzięki regularnemu ćwiczeniu pozwala na uzyskania efektów artystycznych już od pierwszych miesięcy. Altówka doceniana jest coraz bardziej przez obecnych kompozytorów. Ma zastosowanie w orkiestrze symfonicznej, kameralnej, smyczkowej, rozrywkowej, itp. Szkoła może wypożyczyć instrument w miarę możliwości.

Wiolonczela – posiada ciepłą i głęboką barwę zbliżoną do głosu ludzkiego. Instrument ten zawojował serca i wyobraźnię twórczą najwybitniejszych kompozytorów świata. Dźwięk wiolonczeli podczas ćwiczenia jest przyjemny w odbiorze dla ucznia, rodziców i sąsiadów. Jest doskonałym wyborem dla dzieci młodszych oraz dla młodzieży. Wiolonczela występuje w różnych rozmiarach w zależności od wieku ucznia.  Szkoła może wypożyczyć instrument w miarę możliwości.

Gitara – popularny instrument strunowy używany w muzyce klasycznej i rozrywkowej w dziesiątkach odmian i kształtów. W szkole muzycznej nauka gry dotyczy gitary klasycznej. Instrument o ciepłej i miłej barwie dla ucha barwie posiada liczne walory brzmieniowe. Klasyczna nauka gry na gitarze, pomimo większego wysiłku, zapewnia pełny rozwój umiejętności i procentuje w przyszłości. Gitarę można wszędzie zabrać ze sobą. Występuje w różnych rozmiarach w zależności od wieku ucznia. Szkoła może wypożyczyć instrument w miarę możliwości.

Flet poprzeczny –  instrument  przyjazny dla najmłodszych. Jego niewielkie rozmiary oraz łatwe początki sprawiają, że cieszy się on popularnością wśród uczniów. Brzmieniowo bardzo zróżnicowany, porównywany do śpiewu ptaków z szeroką skalą możliwości technicznych i niespodzianek. Flet należy do rodziny instrumentów dętych drewnianych, choć dzisiaj używane jest jego „metalowe” wcielenie. Gra na flecie korzystnie wpływa na prawidłowość techniki oddechu. Szkoła może wypożyczyć instrument w miarę możliwości.

Klarnet – nieco trudniejsza faza początkowej nauki zostaje odwzajemniona piękną barwą i możliwościami. Uczniowie klasy klarnetu muzykują solo oraz wspólnie w zespołach kameralnych i szkolnej orkiestrze. Klarnet jest instrumentem dętym drewnianym z ustnikiem i trzcinowym stroikiem. Jego zróżnicowane brzmienie wyróżnia się ciepłą i ciemną barwą niskich dźwięków, które kontrastują z przenikliwymi dźwiękami w wysokich rejestrach. Bez klarnetu nie było by muzyki symfonicznej jazzu, muzyki klezmerskiej czy ludowej. Szkoła może wypożyczyć instrument w miarę możliwości.

Saksofon – instrument wymagający w początkowej fazie nauki gry. Podobnie jak klarnet wyposażony jest w ustnik z trzcinowym stroikiem. Ma wiele odmian, spośród których najpopularniejsze to sopranowa, altowa i tenorowa. W muzyce klasycznej znany jest m. innymi z Bolero Ravela. Obecnie kojarzony jest również z muzyką rozrywkową i jazzową. Szkoła może wypożyczyć instrument w miarę możliwości.

Trąbka – jeden z trudniejszych instrumentów dętych, szczególnie w początkowej fazie nauki. Należy do rodziny instrumentów dętych blaszanych z metalowym ustnikiem. Potężne, donośne i szlachetne królewskie brzmienie trąbki  z łatwością wypełnia sale koncertowe. Ma szerokie zastosowanie zarówno w muzyce klasycznej jak i jazzowej, występuje w muzyce rozrywkowej oraz w orkiestrach symfonicznych. Gra na trąbce korzystnie wpływa na wyrobienie prawidłowej techniki oddechu. Szkoła może wypożyczyć instrument w miarę możliwości.

Perkusja – nazwa często kojarzona z zestawem perkusyjnym. W szkole muzycznej nauka obejmuje grę nie tylko na zestawie perkusyjnym ale i również na wielu innych instrumentach z rodziny perkusji. Ksylofon, wibrafon, kotły i werbel to tylko kilka spośród wielu, które poznasz w szkole muzycznej. Nauka w klasie perkusji obejmuje muzykę klasyczną, a także popularną jak: jazz czy pop. Posiadanie własnych instrumentów nie jest konieczne. Szkoła nie wypożycza instrumentów. Uczeń musi zakupić pad lub werbel do ćwiczenia w domu (ok. 300 zł).

***

Ile czasu trzeba poświęcić na szkołę muzyczną? Oprócz lekcji gry na instrumencie (2 razy w tygodniu) uczniowie naszej szkoły uczestniczą w zajęciach teoretycznych. Plan tych obowiązkowych zajęć nie zawsze jest zbieżny z lekcjami indywidualnymi z instrumentu. W przerwach między lekcjami uczniowie mają zapewnione miejsce na odpoczynek i odrabianie zadań domowych. Szkoła działa w trybie 5-dniowym.

Praca samodzielna? Tak. Codzienne, regularne ćwiczenie pod okiem rodzica zapewni szybki postęp w nauce. W większości instrumentów wystarczy 30-60 min dziennie, aby postęp był zauważalny i stał się motywacją do dalszej pracy. Nie ma lepszego uczucia niż dobrze zagrany utwór przy akompaniamencie nauczyciela.

Link do niezbędnych dokumentów